Kuchnia Ziemi Kłodzkiej
Za sprawą przesunięcia granic Polski i osiedlenia się na Dolnym Śląsku ludności z Kresów Wschodnich, kuchnia regionalna Kłodzka wzbogaciła się o nowe smaki. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji potraw, które można skosztować w tym regionie. Każdy fan kuchni polskiej z pewnością będzie nimi zainteresowany.
#1 Bigos
Jedną z najbardziej popularnych polskich dań jest bigos. Tradycyjny polski bigos, który gości na naszych stołach od lat, zrobiony jest z kiszonej kapusty. Kłodzki bigos wyróżnia się tym, iż jest przygotowywany z czerwonej kapusty. Fani tradycyjnego bigosu z pewnością skuszą się skosztować tej potrawy w nowej wersji!
#2 Karminadle
Karminadle jest to inna nazwa popularnych kotletów mielonych. Wywodzą się one z kuchni południowych Niemiec i Austrii, ale również są bardzo często przyrządzane w regionach Dolnego Śląska. Tradycyjne karminadle są robione z mięsa mielonego – wieprzowego z dodatkiem wołowiny. Obecnie bardzo często dodawane jest również mięso drobiowe. Każda z gospodyń przyprawia je według własnego uznania. W niektórych domach można się spotkać z karminadlami z dodatkiem grzybów, gotowanych warzyw, a czasem z dodatkiem wymoczonych i zmielonych śledzi. Karminadle podaje się zazwyczaj na obiad z ziemniakami, a na zimno w postaci kanapki.
#3 Pstrąg Kłodzki
Region kłodzki, ze względu na liczne górskie potoki i rzeki o rwącym prądzie, jest naturalnym środowiskiem pstrąga i lipienia, dlatego też nazywany jest krainą tych właśnie ryb. Dania z pstrąga są rozkoszą dla podniebienia.
#4 Kucmoch
Ziemniaki stanowią jeden z filarów potraw ziemi kłodzkiej. Kucmoch jest to regionalna potrawa, która przywędrowała z czech. Są to kluski przyrządzane z ziemniaków, okraszane tłuszczem, posypane makiem i cukrem pudrem.
#5 Cudok
Cudok to lokalna potrawa, która przypomina olbrzymiego pieroga. Cudok wypełniony jest farszem ze startych ziemniaków, wytopionego boczku i podsmażonej cebuli. Cudoka podaje się z sosem czosnkowym lub omastą ze smalcu i cebuli.