Atrakcje w powiecie kłodzkim. Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej
Muzeum Filumenistyczne znajduje się w Małym Rynku, a Bystrzycy Kłodzkiej, w budynku będącym przed laty kościołem ewangelickim i szkołą parafialną. Jest to jedyna w Polsce placówka, która gromadzi eksponaty związane z ogniem, zapalniczkami oraz zapałkami.
Kiedy powstało Muzeum Filumenistyczne?
Budynek, w którym mieści się muzeum, wzniesiono w latach 1821–1822. W roku 1823 przebudowano go według projektu zaakceptowanego przez niemieckiego architekta Karla Schinkla. Inicjatorami stworzenia muzeum byli przedstawiciele Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich, Towarzystwa Miłośników Ziemi Bystrzyckiej oraz mieszkańcy miasta, a idea ta powstała na początku lat 60. XX wieku. Dzięki czynom społecznym przedstawicieli miejscowych przedsiębiorstw, głównie Bystrzyckich Zakładów Przemysłu Zapałczanego, udało się otworzyć placówkę muzealną w 1964 roku. W 1968 roku dawna szkoła parafialna przekazała budynek placówce, co pozwoliło na pozyskanie dodatkowej powierzchni.
Zbiory
Muzeum Filumenistyczne posiada bogate zbiory przedmiotów związanych przede wszystkim z nieceniem ognia takie jak:
- zapalniczki lontowe
- zapalniczki benzynowe
- zapalniczki gazowe
- zapalniczki elektryczne oraz chemiczna
- krzesiwa metalowe i skałkowe
- starożytne lampy oliwne
Ponadto w muzeum zaprezentowano zbiory opakowań zapałek i etykietek zagranicznych z różnych krajów m.in. Chin i Japonii oraz zbiór polskich etykietek zapałczanych począwszy od najstarszych do współczesnych. Łącznie w placówce można obejrzeć prawie pół miliona etykiet oraz około 1400 różnego rodzaju zapalniczek.
Dodatkowe działalności Muzeum
Placówka od 2001 roku wydaje co roku gazetę o nazwie Zeszyty Muzeum Filumenistycznego. Znajdują się w niej artykuły dotyczące przeszłości tego regionu oraz tematyki filumenistycznej. Ponadto od 2005 roku muzeum wydaje również rocznik Osobliwości Ziemi Kłodzkiej, poświęcony zabytkom. Dyrektorem placówki od 2021 roku jest kulturoznawca, Paweł Pawlik.