Przyroda Ziemi Kłodzkiej – część 1
Na terenie Ziemi Kłodzkiej wydzielono wiele chronionych obszarów krajobrazu oraz rezerwatów przyrody. Poniżej przedstawiamy unikalne przyrodnicze atrakcje, które można zobaczyć w tym regionie.
#1 „Róża kłodzka” (pełnik europejski)
W Polsce roślina ta występuje w najbardziej licznej populacji właśnie na Ziemi Kłodzkiej. Kwiat nosi lokalną nazwę już od ponad 120 lat. Róża tworzy całe łany złocistożółtych kul na podmokłych łąkach szczególnie w Górach Stołowych. Róża Kłodzka uważana jest za symbol Ziemi Kłodzkiej.
#2 Strzeliniec Wielki
Jest to jedna z najbardziej unikalnych w skali Polski przyrodnicza atrakcja regionu. Wspinając się po kamiennych schodach z Karłowa zdobyć można wierzchowinę najwyższego szczytu Gór Stołowych (919 m n.p.m.), na którego wierzchołku znajduje się imponujący skalny labirynt. Jednym z ciekawszych fragmentów Szczelińca Wielkiego jest tzw. “Piekiełko”- szczelina skalna o długości ok. 100 m i głębokości 17 m ze specyficznym mikroklimatem o niskiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza. Z punktów widokowych podziwiać można rozległe panoramy Sudetów.
#3 Błędne Skały
Błędne Skały są największą atrakcją Ziemi Kłodzkiej. Skały tworzą malowniczy labirynt z szerokich szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Obszar Błędnych Skał ma powierzchnię ok. 22 ha. Malowniczość i tajemnicza auta tego miejsca przyciąga co roku wielu turystów.
#4 Skałki Łężyckie– Sawanna Łężycka
Sawanna Łężycka nazywana także Sawanna Afrykańską to rozległa górska łąka położona na płaskim masywie Rogowej Kopy, na której rozrzucone są liczne pojedyncze skałki. Utworzyły się podczas erozji piaskowca i zwietrzeniu jego pierwotnej wierzchniej warstwy. Ze względu na występujące tu gatunki roślin rzadkich jest obszarem ściśle chronionym.