Historia Kłodzka. Co działo się na ziemi kłodzkiej po II wojnie światowej?
9 maja 1945 roku Kłodzko wyzwoliły oddziały 59. Armii I Frontu Ukraińskiego. Według ustaleń z aliantami, już na początku czerwca władzę w miejscowości przejęła administracja polska, pomimo roszczeń terytorialnych ze strony Czechosłowacji, motywowanych historycznie.
Zobacz też: Historia Kłodzka. Co działo się na ziemi kłodzkiej do XVII wieku?
Latem 1945 roku na ziemię kłodzką dotarli pierwsi repatrianci z Kresów Wschodnich. Tego roku rozpoczęła się także akcja wysiedlenia Niemców, która zakończyła się w sierpniu 2 lata później. Kłodzko zaczęło się na nowo rozwijać w 1947 roku. Wtedy działalność rozpoczął teatr dramatyczny, orkiestra, powstało Towarzystwo Ziemi Kłodzkiej, które zaczęło wydawać Roczniki Kłodzkie. Od 1961 roku odbywały się coroczne zjazdy poetów i krytyków literackich z okazji odbywających się Kłodzkich Wiosen Poetyckich.
W latach 50. XX wieku, w obawie przed zawaleniem się zabytkowych kamienic na starówce, zlecono Akademii Hutniczo Górniczej z Krakowa wykonanie projektu zabezpieczającej budynki. W latach 60. XX wieku ruszyła rozbudowa budownictwa mieszkaniowego w wielu lokalizacjach na terenie i obrzeżach miasta.
W pierwszej połowie lat 80. wybudowano obwodnicę, dzięki której układ komunikacyjny został znacznie zmodernizowany. W nocy 7/8 lipca 1997 w wyniku powodzi tysiąclecia, Kłodzko zostało zalane. Wysokość poziomu wody Nysy Kłodzkiej wynosiła wówczas 8,71 metra. Powódź spustoszyła duży obszar miejscowości. W kolejnych latach starano się odbudować miasto po zniszczeniach dokonanych przez klęskę żywiołową.
Zobacz też: Historia Kłodzka. Jak wyglądały dzieje miasta do II wojny światowej?