Uzdrowiska Ziemi Kłodzkiej – Lądek-Zdrój
Uzdrowisko Lądek-Zdrój położone jest w południowo-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej. To urokliwe miejsce pod koniec XIX wieku było jednym z najpopularniejszych tego typu kurortów w Europie, a to z sprawą m.in. najstarszego zakładu przyrodoleczniczego w Polsce.
Położenie uzdrowiska oraz porośnięte zielenią górskie stoki i łagodny teren zaliczyć można do tzw. strefy klimatycznej „górskiej dolnej”, najwyżej ocenianej pod względem wartości klimatoterapeutycznych. Klimat górski ma działanie tonizujące na układ nerwowy,
a także umożliwia wyciszenie i relaks.
Wpływ wód termalnych na zdrowie
Miejsce to pomimo swojej wiekowej tradycji uznawane jest za jedno z najnowocześniejszych. W Lądku-Zdroju znajduje się aż siedem źródeł leczniczej wody – termalne, słabo zmineralizowane wody siarczkowo-siarkowodorowo-fluorkowe i radoczynne. Wody te wpływają na zmniejszenie bólu i obrzęków stawowych, przyspieszenie zrostu kostnego i zwiększenie masy kostnej, a także obniżają we krwi poziom “złego” cholesterolu, glukozy oraz kwasu moczowego.
Wody lecznicze pozyskiwane są m.in. ze źródeł “Zdzisław”, “Curie-Skłodowska”, “Dąbrówka”, “Chrobry”. Dobroczynny wpływ leczniczych wód polega na wchłanianiu się przez skórę jonów siarczkowych i fluoru, a kąpiele w nich działają odmładzająco – skóra pod wpływem zawartych w wodach radonu, siarki czy fluoru staje się bardziej gładka i sprężysta. Kilkudniowe korzystanie ze źródeł wpływa na dobre samopoczucie i zdrowie.
Odwiedź stronę lądeckiego uzdrowiska.