Międzylesie
Leży w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Znajduje się około 30km od Kłodzka i około 130 km od Wrocławia.
Nazwa miejscowości pochodzi od wielkich połaci lasów, które znajdowały się wieki temu i nadal znajdują się w okolicy. Średniowieczny, słowiański termin opisywał te tereny jaki Medilese. Zniemczona forma Mittelwalde pojawiła się w 1294 roku a później ewoluowała do określenia Mittilwald a po czesku Mezilese, Mezelesie. Burzliwe dzieje tych terenów skutkowały tym, że Międzylesie znajdowało się zarówno w rękach czeskich, jak i niemieckich. Od 1945 roku jest natomiast w granicach Polski.
Na terenie gminy znajdują się przejścia graniczne pomiędzy Polską a Czechami.
Drogowe – Boboszów-Dolna Lipka.
Kolejowe – w Międzylesiu.
Turystyczne – Kamieńczyk, Jodłów i Niemojów.
Znajduje się tu także część rezerwatu przyrody Śnieżnik Kłodzki.
Na terenie gminy leży Trójmorski Wierch (szczyt w Masywie Śnieżnika o wysokości 1145 m n.p.m.). To jedno z sześciu miejsc w Europie i jedyne w Polsce, gdzie znajdują się zlewiska trzech mórz. Ma tutaj swoje źródło Nysa Kłodzka w zlewisku Morza Bałtyckiego, Lipkovský potok, dopływ Cichej Orlicy w zlewisku Morza Północnego i u stóp wschodniego zbocza dolina Morawy w zlewisku Morza Czarnego.
Dane statystyczne
Gmina Międzylesie
Liczba mieszkańców: 7 168
Powierzchnia: 188,8 km²
Ciekawostka: Gminę Międzylesie zamieszkuje około 4,4% ludności powiatu kłodzkiego a jej powierzchnia stanowi 11,5% powierzchni powiatu.
Więcej danych statystycznych o gminie międzylesie znajduje się tutaj.
Międzylesie
Liczba mieszkańców: 2 561
Powierzchnia: 14,4 km²
Wysokość: 435-470 m n.p.m
Uzyskanie praw miejskich: 1249/1294
Więcej danych statystycznych o międzylesiu znajduje się tutaj.
Międzylesie atrakcje
Zamek w Międzylesiu – znajdujący się na międzyleskim rynku. W formie nadanej mu w XVII oraz XVIII wieku zamek przetrwał do II Wojny Światowej. To najcenniejszy zabytek w mieście, aktualnie znajdujący się w rękach prywatnych. Kryje elementy różnych stylów architektonicznych i okresów. Zamek ma dominujący rys renesansowy a młodsza, zbudowana po 1695 roku część pałacowa ma charakter barokowy i zostałą zbudowana według projektu uznanego włoskiego architekta Jakobo Carove.
Kościół Bożego Ciała, Rynek – piękna świątynia o gotyckim rodowodzie.
Domy Tkaczy - znajdują się w Międzylesiu przy ul. Sobieskiego 2. Do czasów współczesnych zachowały się jedynie 2 z 7 domów powstałych w XVIII wieku, jako domy miejscowych tkaczy.
Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu dane kontaktowe
ul.Pl. Wolności 1
tel.: 74 8126-327
faks: 74 8126-126
NIP: 8811037024
REGON: 890718136
urzad@miedzylesie.pl
Strona internetowa Urzędu Miasta i Gminy w Międzylesiu.