Pilotażowy program antysmogowy dla Dolnego Śląska
Pilotażowy program wymiany źródeł ciepła w budynkach wielolokalowych realizowany jest w województwie dolnośląskim. Narodowy Fundusz Odbudowy Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na ten cel 15 milionów złotych. Program ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Pomóc ma w tym wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków.
Program ma ruszyć już jesienią tego roku.
Planowany pilotaż to kolejne działanie zaproponowane przez resort klimatu i środowiska, którego celem jest rozwiązanie problemu smogu w Polsce poprzez wymianę tzw. kopciuchów. Tym razem jednak wsparciem chcemy objąć budynki wielorodzinne, ponieważ nadal wiele z nich ogrzewanych jest przestarzałymi źródłami ciepła. Poprawa ich efektywności energetycznej to wymierne oszczędności finansowe, ale przede wszystkim lepsza jakość powietrza.
powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka
Dotacje w przedziale od 40 tys. zł do 290 tys. zł dotyczyć będą wymiany źródła ciepła na pompę ciepła powietrze/woda oraz inwestycji z zakresu wymiany stolarki okiennej/drzwiowej lub montażu wentylacji. Dotacja przeznaczona może być również na modernizację instalacji CO i CWU, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ocieplenie przegród budowlanych, mikroinstalację fotowoltaiczną, dokumentację projektową, audyt energetyczny i ekspertyzy.
W konferencji wzięli udział: Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka, Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska, Poseł na Sejm Marcin Gwóźdź, Senator Aleksander Szwed, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prof. Maciej Chorowski, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz, Zastępca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Bartłomiej Wiązowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko, Zastępca Wójta Gminy Nowa Ruda Anna Zawiślak.