Historia Polanica-Zdrój. Dzieje miejscowości od XIX wieku
Polanica Zdrój zaczęła rozwijać się w XIX wieku, kiedy Joseph Grolms będący w tym okresie właścicielem miejscowości obmurował jedno ze źródeł, następnie wybudował drewniany dom zdrojowy oraz stworzył z okolicznych pól ogrody. W tym wieku przeprowadzono także badania wód mineralnych oraz przekształcono dwór pojezuicki w miejsce dla przybywających kuracjuszy.
Zobacz też: Historia Polanica – Zdrój. Początki miejscowości
W 1840 roku ustalono, że woda pochodząca ze źródeł jest skuteczna w leczeniu tzw. “słabości podbrzusza”. W drugiej połowie XIX wieku zdrój został zakupiony przez wrocławskiego przemysłowca. Nowy właściciel Wenzeslaus Hoffmann ożywił miejscowość pod kątem uzdrowiska, w którym powstał park, pijalnia wód, teatr oraz dom zdrojowy. Od tego momentu, z roku na rok w miejscowości pojawiało się coraz więcej kuracjuszy.
Na początku XX wieku nowy właściciel Wolfgang von der Goltz pozyskał nowe źródło, zwane Wielką Pieniawą. Gdy zostało ono nabyte przez spółkę radcy handlowego, natychmiast doprowadziło to do dużego rozkwitu uzdrowiska. To spowodowało, że Polanica Zdój stała się modnym i obleganym kurortem posiadającym pensjonat w formie willi wybudowanej w stylu szwajcarskim.
W kolejnych latach utworzono rozlewnię wód mineralnych, a następnie w 1906 roku otwarto nowoczesny dom, w którym było aż 130 pokoi, funkcjonujący do dziś pod nazwą Wielka Pieniawa. W jego wnętrzu znajdował się zakład przyrodoleczniczy i nowoczesne wyposażenie, co czyniło z niego najnowocześniejszy kurort na terenie Śląska.
W 1909 roku zakończyła się budowa sanatorium kardiologicznego. Aby rozpromować uzdrowisko, zorganizowano przelot sterowca typu Perseval, a wydarzeniu temu towarzyszyły także koncerty dwóch orkiestr oraz przejazd 50 samochodów kierowanych przez członków Automobilklubu Śląskiego. W 1913 roku w Polanicy Zdrój gościło ponad 9 tysięcy kuracjuszy, którzy mogli skorzystać aż z 10 hoteli i 120 pensjonatów.
Zobacz też: Historia Polanica-Zdrój. Historia miejscowości od XVI wieku